Bosa pojdiva, dekle, obsorej,
bosa pojdiva prek zemlje trpeče - (Kajuh)
V okviru dejavnosti Ustanove zavzemajo še posebno mesto literarni natečaji za osnovne in srednje šole v naši regiji, v Pomurju, že od leta 2009.
1. Z njimi udejanjamo idejo, da Vrt spominov in tovarištva deluje tudi kot šola v naravi tudi z literarnim natečajem. Razpisujemo ga za nadarjene pomurske osnovno in srednješolce, in sicer pod skupnim naslovom »Ograček mladih talentov« oziroma Vranov ograček mladih talentov (idejo za natečaj je namreč podal akademik dr. Anton Vratuša – Vran, naš častni član, ki je bil z delovanjem Ustanove povezan od njene ustanovitve do kraja svojega življenja, 2017. leta).
Tako smo v šolskem letu 2009/10 objavili prvi razpis za literarni natečaj, ki ga zaključimo vsako leto v Tednu otroka v oktobru s slovesno podelitvijo priznanj najboljšim mladim ustvarjalcem in zahvalam njihovim mentorjem. Z zavedanjem, da sta vzgoja in izobraževanje neločljivo povezana z razvojem človeške družbe in na ta način odsev njenih vrednot, vplivov okolja in časa, vsako leto znova pristopamo k snovanju razpisa literarnega natečaja.
Za tematiko izbiramo pomembne dogodke iz preteklosti in aktualna ter ključna vprašanja sodobnega družbenega dogajanja. Že s prvim razpisom, v naslednjih pa smo le- to nadgrajevali, smo v središče ustvarjalnosti učencev in dijakov umestili tematiko, ki je v preteklosti oziroma sedanjosti zaznamovala ljudi in pokrajino ob reki Muri ter njene sosede, hkrati pa povezovala z dogajanjem v globalnem svetu. S tem se literarni natečaj navezuje na poslanstvo in dejavnost Ustanove ter Vrt spominov in tovarištva kot srčiko delovanja Ustanove.
Z literarnim natečajem je osnovno- in srednješolcem dana priložnost, da s podporo svojih mentorjev izrazijo lastno nadarjenost in ustvarjalnost na področju besednega snovanja. Mladi ustvarjalci imajo možnost, da izražajo osebni pogled na aktualna vprašanja sodobnega časa, jih kritično vrednotijo ter nakažejo rešitve. Z njim pa tudi spodbujamo njihovo jezikovno spretnost in krepimo jezikovno in sporočanjsko zmožnost.
2. Naslovi dosedanjih literarnih natečajev, s katerimi smo nadarjenim osmo in devetošolcem ter dijakom pomurskih srednjih šol zastavili izziv : Sprehajal sem se po Vrtu spominov in tovarištva, Moj sosed, Moj ogra(d)ček, Posadila je dve vrbi žalujki mati ob vhodu v domači vrt, Ali se bodo tudi v prihodnje mladi kot štorklje vračali domov?, Živeti trajnostni razvoj, Domovina je tam, kjer je dom, Nikoli več vojne, Stoletje slovenskega Prekmurja, Jaz, mladi Prekmurec; jaz, mladi Prlek, Mir- prihodnost sveta, Bosa pojdiva, dekle, obsorej, Jaz v objemu družabnih ali socialnih spletnih omrežij.
3. Na dosedanjih literarnih natečajih je sodelovalo skoraj 180 osnovnih in srednjih šol v regiji (nekatere na mnogih) s skupaj 370 pisnimi prispevki učenk/učencev in dijakinj/dijakov. Še posebej velja omeniti, da so bili med njimi tudi prispevki mladih iz Porabja ! O prvih šestih natečajih je Ustanova izdala že tudi poseben zbornik in v njem tudi objavila najboljše prispevke iz teh natečajev.
4. S temo Nekoga moraš imeti rad smo se poklonili partizanu, velikemu slovenskemu pesniku, prevajalcu, uredniku in akademiku Ivanu Minattiju ob letošnji 100 letnici njegovega rojstva (22. marec 1924, Slovenske Konjice). Tema, letošnjega natečaja je po našem prepričanju prav tako izjemno aktualna. Pesem Nekoga moraš imeti rad, ki je izšla v istoimenski zbirki leta 1963, je skoraj ponarodela.
Mladim ustvarjalcem je bila izhodišče za razmišljanje, kako oni doživljajo odtujenost sodobnega človeka, ki prav tako išče uteho v naravi; vabila jih je, da izpostavijo morebitno lastno izkušnjo in osebno doživljanje osamljenega in nezadovoljnega človeka ter iskanje izhoda ter rešitev iz situacije in, da ovrednotijo oziroma ocenijo, ali in kako lahko sodobni človek najde spodbude v naravi, ko se izgubljajo nekatere občečloveške vrednote, ki se sooblikujejo v odnosu do sočloveka.
In kot vsi dosedanji je tudi letošnji literarni natečaj učence in dijake hkrati spodbujal h kritičnemu razmišljanju o nujnosti dobrih medosebnih odnosov in ljubezni do sočloveka, domovine, sveta in nenazadnje narave, saj nekoga moraš imeti rad – in o vprašanju: ali bodo zavist, egoizem, pohlep izpodrinili dobrosrčnost, prijateljstvo, ljubezen? Ker živimo v času, ki je poleg pozitivnih izkušenj in izzivov poln nesmislov in negotovosti tako na osebni kot občečloveški ravni. V ospredju je pehanje za prestiž, potrošništvo, upada upanje, da bo prevladalo v svetu dobro, širijo se vojne, narava vzpostavlja ravnovesje zaradi številnih zablod, priča smo drastičnim podnebnim spremembam. Ljudje postajajo medsebojno odtujeni, hkrati pa osamljeni in se izgubljajo v virtualni resničnosti.
Avtorjem desetih najboljših besedil (šestim iz osnovnih in štirim iz srednjih šol) in njihovim mentorjem bodo priznanja in zahvale podeljena na svečanosti v Vrtu spominov in tovarištva, 3. oktobra 2024.
Irena Kumer
Marjan Šiftar
Petanjci, september 2024